Błędy popełniane przy rekrutacji pracowników

hiring-1977803_1280

Rekrutacja pracowników jest dla prowadzącego dość trudnym zadaniem. Musi on na podstawie jednego dokumentu i rozmowy ocenić czy potencjalny pracownik poradzi sobie na stanowisku, na jakie aplikuje. Nawet najbardziej wyszkolony rekruter może popełnić pewne błędy dotyczące oceny i dziś pokażemy Wam te najczęstsze, abyście Wy – przedsiębiorcy, nie podjęli błędnej decyzji związanej z pozyskaniem nowego pracownika.

Zbytnie przywiązanie do CV

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że CV to dokument bardzo okrojony i nieukazujący pełnej sylwetki kandydata. Oczywiście nie zamierzamy głosić też, że informacje o wykształceniu czy doświadczeniu w pracy nie są ważne, jednak istnieją też inne czynniki, które warto wziąć pod uwagę.
Kwestiami, które są często ważniejsze, to te, jaką osobą jest kandydat. Czasami lepszym pomysłem będzie zatrudnienie osoby, która nie ma wystarczająco doświadczenia, a swoją osobą znacznie lepiej będzie wpływać na pracę teamu. Zapał, pozytywna energia i ciekawa osobowość są nie do nadrobienia, w przeciwieństwie do kilku braków w CV.

Pracowników do swojej firmy możesz zrekrutować za pośrednictwem https://lobohr.pl/oferta-dla-pracodawcy/

Za szybkie podejmowanie decyzji

Bardzo duża część firm podejmuje decyzję o zatrudnieniu po krótkim i dość szybkim spotkaniu. Z jednej strony, kandydat może szybciej rozpocząć pracę, ale z drugiej strony, zapominamy o bardzo ważnej kwestii. Pierwsze spotkanie jest dla rekrutowanej osoby ogromną dawką stresu i spodziewa się tego samego zestawu pytań z podręcznika dla tych, poszukujących pracy.
Właśnie dlatego, ważne jest niepodejmowanie decyzji w zbędnym pośpiechu. Jeżeli bierzemy daną osobą pod uwagę, warto spotkać się z nimi co najmniej dwa razy, w celu ich dokładnego poznania jako ludzi. Wraz z kolejnymi spotkaniami, na linii rekrutujący – rekruter nawiąże się pewna nić porozumienia.

Brak pomysłu na sprawdzenie wiedzy.

Wciąż możemy być świadkami sytuacji, w której kandydaci nieco „podkoloryzowują” swoje CV, aby wyglądać nieco lepiej w oczach nowego pracodawcy. Podczas procesu rekrutacji mamy do czynienia z efektem aureoli, który może okazać się niemałym problemem. Właśnie dlatego, ważne jest wykorzystanie pewnego zadania, związanego z branżą i dającego szansę na wykazanie się umiejętnościami przez kandydata. Jego wyniki dadzą nam pełniejszy obraz danej osoby.

Podsumowanie

Dziś procesy rekrutacji są prowadzone na co dzień, jednak dużo z nich robi się niepoprawnie. Warto pamiętać o tym, że nie warto się spieszyć z zatrudnianiem pracownika. Powinniśmy jako rekrutujący lepiej go poznać i całkowicie przeanalizować jego przydatność dla firmy. Mamy nadzieje, że następną rekrutację przeprowadzisz w sposób lepszy!

Tekst powstał dzięki firmie Lobo HR.