Czy kantory internetowe są bezpieczne?

Mężczyzna siedzący przed komputerem, korzystający z internetu

Realizując transakcje za pośrednictwem sieci, bardzo często obawiamy się nie tylko o ich powodzenie, ale też odpowiednie zabezpieczenie naszych danych. Nie inaczej jest w przypadku wymiany walut w kantorach internetowych, które z każdym dniem stają się coraz bardziej popularne. Czy tego typu kantory są bezpieczne? Odpowiedź na to pytanie postaramy się znaleźć w poniższym artykule.

Wymiana bezgotówkowa

Jednym z podstawowych atutów kantorów internetowych jest możliwość wymiany walut bez konieczności noszenia ze sobą gotówki. Jest to szczególnie ważne w przypadku, gdy potrzebujemy zaopatrzyć się w wysoką sumę. Pieniądze wymienione w transakcji za pośrednictwem sieci trafiają od razu na konto bankowe, gdzie są bezpiecznie przechowywane.

Dane osobowe

Poza podstawowymi danymi osobowymi, jak imię, nazwisko, numer konta bankowego czy numer telefonu, większość kantorów wymaga podania numeru dowodu osobistego i PESEL, oraz informacji o obywatelstwie. Jest to podyktowane Ustawą o Przeciwdziałaniu Praniu Pieniędzy, która ma na celu ograniczyć przestępczość finansową w Polsce.

Bezpieczeństwo cyfrowe

Ekran komputera z napisem 'security' - bezpieczeństwo siecioweWłaściciele większości polskich kantorów internetowych dbają o bezpieczeństwo cyfrowe ich usług. Podstawą jest w tym przypadku zainstalowany na platformie certyfikat SSL, który odpowiada za odpowiednie szyfrowanie danych osobistych i transakcji.

Bezpieczeństwo wymiany zależy także od sposobu uwierzytelniania transakcji. Większość kantorów wymaga potwierdzenia kupna i sprzedaży walut za pomocą kodu otrzymanego w wiadomości SMS, co skutecznie eliminuje ryzyko ingerencji osób trzecich.

Jak ocenić, czy kantor jest bezpieczny?

Wiarygodność kantoru ocenić można na podstawie kilku różnych kwestii:

  • Czasu działalności,
  • Regulaminu kantoru,
  • Opinii i rekomendacji,
  • Liczby banków, w których kantor posiada konta,
  • Statusu KIP.

Krótki czas działalności kantoru może sugerować, że nie jest on jeszcze sprawdzony przez użytkowników, a znalezienie opinii na jego temat może być trudne. A to właśnie opinie internautów (oraz znajomych czy rodziny) mogą wskazywać na największe problemy związane z korzystaniem z kantoru.

Cennych wskazówek może także dostarczyć regulamin usług, który obowiązkowo powinniśmy przeczytać. Powinny być w nim poruszone takie sprawy jak: dane firmy i podstawy prawne działalności, czy sposób działania i wykorzystania danych osobowych klientów.

Srebrne monety i długopisy leżące na dokumentachPewnym wyznacznikiem bezpieczeństwa może też być liczba banków, w których kantor posiada swe konta. Większa ich liczba świadczy o próbie dostarczenia użytkownikom usług jak najlepszej jakości – w tym przypadku jak najszybszego przepływu finansów.

Status KIP, czyli nic innego jak status Krajowej Instytucji Płatniczej wskazuje, czy dany kantor internetowy jest nadzorowany przez Komisję Nadzoru Finansowego. Ewidencja KIP powoduje między innymi konieczność zdawania corocznych raportów finansowych.

Podsumowanie

Dokonywanie jakichkolwiek transakcji za pośrednictwem Internetu zawsze obarczone jest pewnym ryzykiem, które z powodzeniem można zminimalizować dzięki zachowaniu czujności. Korzystanie z największych i najbardziej znanych kantorów internetowych (np. Nordiqa) wiąże się z małym zagrożeniem, a przy tym może wiązać się z niezłymi zyskami – warto na przykład śledzić kurs SEK, GBP, czy USD.