Fiskalizacja kasy – czym jest i jak przebiega?

cash-register-576159_1280

Każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą opartą na sprzedaży towarów lub pełnieniu usług, a jego klientami są osoby fizyczne, które nie są firmami, musi posiadać kasę fiskalną i z niej korzystać. Zanim jednak do tego dojdzie, kasa musi przejść swoją drogę i być poddana tak zwanej fiskalizacji.

Zanim kasa fiskalna zacznie normalnie pracować w naszym sklepie, jest ona testowana i służy jako materiał do nauki. Dopiero po procesie fiskalizacji możemy używać jej w pełnym zakresie.

1. Kasa – kiedy się na niej uczymy

Jak wiadomo – każdy ekspedient kiedyś uczył się posługiwać kasą. Nabijanie na nią towarów – a więc ich kodów oraz cen – to czynność dość mechaniczna. Wymaga jednak wprawy i zrozumienia mechanizmów działania kasy.

W tym okresie nasze urządzenie zaprogramowane jest przez serwisanta, który wprowadzi do niego wszelkie potrzebne dane i ustawi system na tryb testowy. To właśnie w tym trybie nasi przyszli kasjerzy będą uczyli się pracować.

Jak wygląda praca z kasą fiskalną online dowiesz się TUTAJ.

2. Gdy chcemy przejść do procesu fiskalizacji

Proces fiskalizacji to przygotowanie kasy do prawidłowego działania zgodnego z jej przeznaczeniem – a więc do ewidencjonowania w trybie fiskalnym. Aby jednak do tego doszło, musimy pozałatwiać kilka ważnych spraw.

Po pierwsze – należy zgłosić w urzędzie skarbowym adres miejsca, w którym kasy będą używane oraz ich ilość. Dopiero po tej czynności możliwe stanie się dla nas otrzymanie ulgi od zakupu kasy.

Po drugie – musimy mieć pewność, że chcemy zakończyć tryb testowy – a więc musimy wiedzieć, jak używać kasy, jak prawidłowo wprowadzać kody i ceny i w jaki sposób drukować paragony.

Po trzecie – należy zgłosić fiskalizację! Po tej czynności pojawi się u nas serwisant, który raz na zawsze podda naszą kasę fiskalizacji, a więc zainicjuje współpracę modułu fiskalnego z pamięcią naszej kasy. Od tego momentu wszystkie nabite transakcje będą podlegały opodatkowaniu. Po odpowiednim zaprogramowaniu modułu, powinniśmy wydrukować raport dobowy.

Po czwarte – zarówno my jak i nasz serwisant musimy zgłosić fakt fiskalizacji do urzędu skarbowego nie później niż 7 dni po dokonaniu fiskalizacji. W przeciągu miesiąca powinna nadejść odpowiedź od urzędu wraz z przyznanym numerem ewidencyjnym kasy. Jesteśmy zobligowani do zapisania tego numeru na kasie w widocznym miejscu w sposób, który zapobiegnie jego starciu się lub wyblaknięciu.

Po piąte – możemy cieszyć się z przejścia przez proces fiskalizacji bez szwanku!

Więcej o fiskalizacji dowiesz się na http://mojanowoczesnafirma.pl/category/fiskalizacja/