Jednolity Plik Kontrolny – co musisz wiedzieć?

jednolity-plik-kontrolny-co-musisz-wiedziec-1

W świecie ogólnie pojętej księgowości oraz biznesu funkcjonują określenia, które nie do końca mogą być jasne dla przedsiębiorców. Do takich terminów należy na pewno Jednolity Plik Kontrolny (w skrócie JPK), o którego istnieniu i wadze powinien wiedzieć każdy właściciel działalności gospodarczej.

Zanim podejmiemy się prowadzenia firmy, powinniśmy zapoznać się ze słowniczkiem pojęć, które będą nas dotyczyły. Jednolity Plik Kontrolny należy do absolutnych podstaw świata księgowości. O ile doświadczeni w boju księgowi oraz prowadzący firmy wiedzą, z czym się go je, o tyle właścicielom nowych przedsiębiorstw przyda się krótkie wytłumaczenie.

Co to jest Jednolity Plik Kontrolny? Co w sobie zawiera?

JPK to – najprościej mówiąc – pewnego rodzaju narzędzie, które ma służyć przedsiębiorcom do prowadzenia katalogu danych finansowych firmy. Plik przyjmuje formę elektroniczną – można tworzyć go w różnego rodzaju programach do samodzielnej księgowości lub aplikacjach.

Żeby mówić o tym, co powinno znaleźć się w tego typu ewidencji, należy wiedzieć, że jej formuła jest ściśle i odgórnie ustalona i musi być dokładnie przestrzegana. W Jednolitym Pliku Kontrolnym odnajdziemy więc: księgi rachunkowe, ewidencje zakupu oraz sprzedaży, faktury VAT, wyciągi bankowe, magazyny, ewidencje przychodów, a także księgę przychodów i rozchodów.

Po co nam Jednolity Plik Kontrolny?

KsięgowośćWielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie o to, po co w gruncie rzeczy ma prowadzić tego typu spis, skoro posiada wszelkie dokumenty, które musi w nim zamieścić. No właśnie – chodzi tu o stworzenie jednolitego systemu, który ułatwi firmom udostępnianie stworzonej dokumentacji organom podatkowym. JPK ma usprawniać komunikację pomiędzy podmiotem gospodarczym a państwem. Ponadto – formuła JPK jest również pomocna podczas wszelkiego rodzaju kontroli skarbowych.

Wszystkie te zalety mają złożyć się na jedną wspólną – zwiększenie produktywności pracy urzędów, a co za tym idzie – oszczędności budżetu państwa.

Kto jest zobligowany do prowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego?

JPK dotyczy wszystkich przedsiębiorców – zarówno prowadzących działalności mikro, małych, średnich jak i dużych. Wszystkie z nich zobowiązane są zarówno do comiesięcznego przekazywania swoich danych finansowych organom podatkowym, jak i do przekazywania tych danych na żądanie wspomnianych organów.

 


Tekst powstał przy współpracy z https://www.taxomatic.pl