Kilka technik spawania

spawanie-2x1g6n5j4vy534gt37m3uo

Obok tradycyjnych technik spawalniczych swoje zaszczytne miejsce zajmuje metoda dość specyficzna. Napawanie, o którym mowa, polega na „pokrywaniu metalowych przedmiotów warstwą metalu techniką spawania przy równoczesnym topieniu podłoża”. Mimo że dla spawalniczych żółtodziobów brzmi to zagmatwanie i dość egzotycznie, to specjalistom zajmującym się spawalnictwem, termin ten jest dobrze znany. Co ciekawe, napawanie nie jest hermetyczną metodą pracy – odróżniamy wiele jego odmian, z których kilka warto sobie przypomnieć lub po prostu je poznać.

  1. Napawanie plazmowe

Jego początki sięgają już lat 60-tych ubiegłego wieku, kiedy to zaczęto produkować służące do niego urządzenia. Napawanie plazmowe jest chyba najbardziej skomplikowaną i najdroższą techniką. Aby się nim zajmować, należy cechować się dużą precyzją działania i wyczuciem. Co warto wiedzieć – ten typ napawania, podczas którego operuje się plazmą w bardzo wysokiej temperaturze (bo ok. 20 tysięcy K), pozwala na topienie również dodatkowych elementów innych materiałów.

  1. Napawanie płomieniowe

Jest starsze od wyżej opisanego plazmowego. Jego początki datuje się na pierwsze lata XX wieku. Podczas tej techniki materiały dodatkowe w postaci początkowo drutów, prętów i pałeczek, a później proszków, stapiane są ciepłem płomienia. Wspomniany proszek używany do dziś w procesie napawania płomieniowego doprowadzany jest do strefy stapiania zazwyczaj grawitacyjnie lub transportuje się go odpowiednim strumieniem wpuszczonego gazu.

  1. Napawanie w osłonach gazowych

Ta technologia wykorzystuje metody GTA oraz GMA. Pierwsza z wymienionych metod sprawdza się głównie podczas tworzenia napoin na elementach stworzonych ze stopów tytanu, aluminium czy magnezu. Ta technika wymaga jednak dużego doświadczenia spawaczy, a jej wydajność, oparta na procesie wykonywanym ręcznie, jest niewielka. Metoda GMA natomiast jest zmechanizowana i zautomatyzowana, a elektrodę stanowi topiący się drut, który stanowi materiał dodatkowy. Osłoną gazową w tym przypadku są mieszanki gazów obojętnych. Zaletą metody MGA jest wysoka jakość napoiny oraz wydajność i dostępność urządzeń.

Po więcej informacji zajrzyj na https://ekod.com.pl/oferta/materialy-spawalnicze/