Od czego zależą kursy walut i kto je ustala?

Dla wielu osób branża finansów może stanowić nieodkryty ląd. Nie ma się czemu dziwić – zagadnienia związane z tą tematyką są najczęściej bardzo skomplikowane, a miejsc, w których uzyskać można jasne informacje, jest niewiele. Jeśli kiedyś zastanawialiście się, od czego zależą kursy walut i kto tak naprawdę je ustala, to świetnie trafiliście. Dzisiaj postaramy się w prosty sposób wyjaśnić, o co chodzi w tym całym, finansowym zawirowaniu!

Czynniki wpływające na wartość pieniądza

To, jaki będzie kurs danej waluty w danej chwili, zależy od kilku czynników: stanu gospodarki (zarówno krajowej, jak i globalnej), funkcjonowania handlu zagranicznego, długu publicznego oraz polityki gospodarczej. Poniżej postaramy się omówić wszystkie z nich.

Podstawową kwestią, która wpływa na wartość pieniądza jest gospodarka krajowa. W ułatwieniu można przyjąć, że dana waluta ma większą szansę umacniać się wtedy, gdy inflacja jest niska, a wzrost gospodarczy wysoki. Taki proces może zostać skorygowany zwiększeniem stopy procentowej, co teoretycznie powinno wiązać się ze wzrostem wartości konkretnej waluty. Jak to działa? Wprowadzenie takiej podwyżki ma ograniczać inflację i w ten sposób koło się zamyka.

Nie bez znaczenia jest także handel pomiędzy konkretnymi państwami i proporcje pomiędzy importem a eksportem. Co to oznacza w praktyce? Można się spodziewać, że wartość waluty kraju A spadnie względem waluty kraju B, jeśli do państwa A będzie importowane więcej dóbr niż eksportowane do państwa B.

Kursy walut - tabela

Nie bez znaczenia jest także dług publiczny. Najprościej mówiąc, im jest on wyższy, tym większa jest również inflacja w danym kraju. Z jakimi skutkami się to wiąże, pisaliśmy powyżej.

Jak podają specjaliści, na kurs waluty ma również wpływ prawo i polityka. Przyjmuje się, że im mniej jest przeróżnych przepisów ograniczających wolny rynek, tym chętniej w konkretnym kraju dokonuje się różnych inwestycji. Efektem takich działań jest oczywiście polepszenie kondycji gospodarczej kraju, a tym samym umocnienie pieniądza.

Kto ustala kursy walut?

Można by powiedzieć, że to cały świat ustala kursy walut. Jeśli jednak chodzi o konkretne wartości, to ustalane są one przez Narodowy Bank Polski, który zajmują się realizacją polityki walutowej kraju. Zostało to postanowione w ustawie o Narodowym Banku Polskim.

Podsumowanie

Wartość pieniądza zależy od wielu czynników, które wzajemnie na siebie wpływają i uzupełniają się. Niekiedy znalezienie konkretnej przyczyny umocnienia się lub osłabienia konkretnej jednostki może być dość trudne.

 

Sprawdź aktualny kurs walut na https://www.dobrykantor.pl