Rata kredytowa – z czego się składa i jak ją policzyć?

Kiedy myślimy o tym, aby starać się o uzyskanie kredytu, prawdopodobnie pierwszym, o czym pomyślimy, jest pytanie: ile będzie wynosiła jego rata? Niedoświadczenie w zakresie bankowość mogłoby kazać myśleć, że wystarczy podzielić sumę pieniędzy, jaką otrzymamy przez ilość miesięcy w okresie. Sprawa wygląda jednak zgoła inaczej – zastanówmy się dlaczego?

Skład raty

Przede wszystkim, rata kredytu składa się z dwóch części. Pierwszą z nich jest rata kapitałowa, która jest częścią pożyczonego kapitału. Drugą składową są odsetki, naliczane w okresie danej raty. Dziś jednak da się zauważyć, że w skład pojedynczej raty wchodzą także inne, pomniejsze sumy do zapłaty, a świetnym przykładem mogą być składki ubezpieczeniowe. Skąd się one biorą? Otóż bankowi zawsze będzie zależeć na tym, aby zabezpieczyć swoje interesy. Właśnie dlatego, czasami zdecyduje się on na wprowadzenie ubezpieczeń na życie, od utraty pracy, lub od wysokości wkładu własnego, jeżeli jest on na niskim poziomie.

Rata i… rata

Nie zawsze zdarza się jednak tak, że przy każdym kredycie będziemy płacić identyczne raty! W takim przypadku warto zapoznać się z istotą raty stałej i raty malejącej. W przypadku tej pierwszej rata kredytu jest niezmienna przez cały okres. Warto zauważyć, że przy takim sposobie rozliczania się wymienione wcześniej elementy składowe raty będą się różnić co miesiąc. Niech więc nie zdziwią was zmieniające się kwoty w częściach kapitałowych i odsetkowych! Jeżeli jednak mówimy o ratach malejących, to ich działanie jest stosunkowo proste. Część kapitałowa pozostaje niezmienna, natomiast odsetki maleją, wraz z konsekwentną spłatą pożyczonej sumy!

Obliczanie raty

Czy istnieje sposób, aby we własnym zakresie obliczyć dokładną wysokość potencjalnej raty? Oczywiście, że tak – jednak jest to dość skomplikowane i wymaga dokładnych obliczeń, w których nie trudno się pogubić! Istnieje jednak znacznie prostsza i efektywniejsza droga do tego, aby dowiedzieć się, ile faktycznie zapłacimy! Są to wszelakie kalkulatory, które dostępne są na najróżniejszych serwisach internetowych (np. https://www.expander.pl/kalkulatory/kredytowe). To świetny sposób na orientacyjne wyliczenie sumy pieniędzy, z jaką będziemy musieli się pożegnać na comiesięcznie!

Podsumowanie

Zrozumienie istoty raty kredytowej, jej rodzajów, jak i potencjalnego obliczania jej wysokości jest niezwykle ważne. Dzięki temu, w prosty sposób dowiemy się wszystkich potrzebnych informacji, potrzebnych do stworzenia zbilansowanego planu budżetu na nadchodzące miesiące! Mamy nadzieję, że nic was już nie zaskoczy!